Administracja Serwerami Linux

Czym jest serwer BIND?

Serwer BIND jest jednym z najpopularniejszych serwerów DNS wykorzystywanych na platformie Linux. W dużym uogólnieniu służy on do tworzenia systemu nazw. Ułatwia to poruszania się użytkowników w sieci. Każda domena musi mieć przypisaną swoją unikatową nazwę. Ważne jest to, aby serwer nazw został prawidłowo skonfigurowany. W dużej mierze to właśnie on odpowiada za prawidłowe działanie witryny.

Jak działa serwer nazw?

Maszynom serwera znacznie łatwiej przetwarzać adresy IP, które składają się z ciągu cyfr. Użytkownik sieci nie będzie jednak posługiwał się liczbami podczas serwowania w Internecie. Zapamiętanie kilku adresów liczbowych może byłoby możliwe, ale zarazem uciążliwe. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić przetworzenie nazwy z liter na liczny i odwrotnie. Właśnie za to odpowiada serwer BIND. Należy wiedzieć, że wyróżnia się on wysoką funkcjonalnością, ale również ma wady. Zapewnia on dość niski poziom bezpieczeństwa, a więc jego konfiguracja powinna zostać przeprowadzona przez osobę, która posiada doświadczenie i niezbędne kwalifikacje. Wyspecjalizowany administrator Linux doskonale wie, jak odnaleźć się w każdym środowisku pracy. W pierwszej kolejności zadba więc o bezpieczeństwo danych, a dopiero później rozpocznie konfigurację.

Jak przebiega konfiguracja serwera nazw?

Konfiguracje serwera BIND składa się z dwóch głównych etapów, czyli konfiguracji usługi oraz konfiguracji obsługiwanych domen. Inaczej rozpatruje się serwery podstawowe, a inaczej zapasowe DNS. Dla osób, które posiadają z tej dziedziny minimalną wiedzę, proces konfiguracji nie powinien przysporzyć problemów. Zawsze można skorzystać z darmowych poradników, które znajdują się w sieci. W przypadku, gdy nie mamy pojęcia na czym polegają wprowadzane modyfikacje lepiej nie dokonywać zmian na własną rękę. W ten sposób możemy jedynie przysporzyć sobie dodatkowych problemów. Pamiętajmy, że efektywna administracja serwerami jest skomplikowana. Wiele osób podejmuje się prób samodzielnej obsługi, jednak nieświadomie działa na swoją niekorzyść. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że takie osoby nie mają pojęcia, jak prawidłowo wykorzystywać zasoby serwera. Nie mają również świadomości, jak zabezpieczyć wprowadzone dane.

Related Posts

Dlaczego nie warto samodzielnie zarządzać serwerem?

Samodzielne zarządzanie serwerem wydaje się być skutecznym sposobem na to, aby zaoszczędzić znaczną część gotówki. Wiadomym jest, że wiele osób poszukuje źródeł oszczędności. Nie zawsze jest to jednak dobrym pomysłem. Ci, którzy nie posiadają doświadczenia, wiedzy, czy też czasu powinni skorzystać z usług fachowca. Profesjonalna administracja serwerami to usługa, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Dzięki […]

Read More

Kopie zapasowe Linux

Do wykonywania automatycznych kopii zapasowych w Linuksie służy m.in. system Acronis. Jego specjalna aplikacja, zainstalowana na komputerze lub serwerze, umożliwia skonfigurowanie w zaledwie kilka minut zadania backupu. Inny narzędziem posiadającym duże możliwości w zakresie synchronizacji plików jest rsync. Dzięki niemu możemy wykonywać proste kopie, czyli kopiować dane z jednego miejsca w drugie.Z któregokolwiek narzędzia korzystamy […]

Read More